Aktivní dovolená na horách, cyklistika, turistika, horolezectví

Možnosti pro sportování

Krušné hory nabízejí možnosti sportovního vyžití v zimě i v létě. Pěší turistika, cyklo-turistika, auto-turistika, lyžování, horolezectví a mnoho dalších.

Od jara do podzimu

je Horní Blatná ideálním východiskem pro cykloturistiku. Tím, že se nalézá na hřebeni Krušných hor je vhodná i pro děti a méně zdatné cyklisty (výškové převýšení není až tak brutální).

Horní Blatnou prochází Krušnohorská magistrála, což je cyklotrasa o celkové délce 242 km, která se táhne od Chebu a na Sněžníku u Děčína navazuje na Labskou magistrálu. Vede nádhernou přírodou a napojuje se na ní řada stezek a cest. Je vhodná jak pro cyklo tak pro pěší turistiku a v zimě je převážná její část upravená do běžecké stopy.

Celá trasa: Cheb - Františkovy lázně - Luby - Kraslice - Bublava - Jelení - Horní Blatná - Boží dar - Měděnec - Přísečnice - Hora sv. Šebastiána - Kalek - Mikulovice - Fláje - Nové Město - Cínovec - Fojtovice - Krásný Les - Sněžník.

Pěší turista zde nalezne jak zajímavá místa, tak klid k rozjímání a kochání se krásami přírody.

Horolezectví

Přímo u Horní Blatné jsou pro lezení vhodné Skály Na strašidlech. Skály jsou vhodné pro začínající i pokročilé horolezce s obtížností

III – VIII, dle UIAA

U Karlových Var - obce Doubí jsou Svatošské skály - chráněný přírodní výtvor vzniklý v Karlovarském žulovém masívu působením řeky Ohře. Skály jsou rozpukány v mohutné skalní pilíře a jehlany. Územím prochází naučná stezka a je také vyhledávaným místem pro skalní lezení. Bizarní tvary žuly jsou od roku 1933 chráněným přírodním výtvorem.

Lezení:Klasické spárové a stěnové lezení s bohatou tradicí. Jistě nejvýznamnější oblast Karlovarska. Dnes jsou veškeré výstupy lezeny volně.Klasifikace: UIAA Obtížnosti: 2 - 8- Výška: 10 - 50 metru Jištění: kruhy, skoby, nýty, v klasických výstupech často vklíněnce

V zimním období

Převažuje lyžování. V bezprostřední blízkosti jsou lyžařská střediska Pernink, Nové Hamry, Potůčky a od roku 2014 nově otevřený moderní skiareál Plešivec dále pak 15 km středisko Neklid (Boží Dar) a 18 km vzdálený Klínovec.

Pro milovníky běžek vede těsně kolem Horní Blatné lyžařská stopa Krušnohorská magistrála s mnoha odbočkami a přípojkami.

"Použité fotografie pocházejí z webu www.kvpoint.cz - databanky fotografií Karlovarského kraje." Autoři: Petr Lněnička, Bartoňová, 2Mstudio s.r.o.

 Krušnohorský penzion Javor, II.odboje 194, 362 37 Horní Blatná, telefon: 353 541 770, e-mail: info@kpj.cz